LVRU

Videonovērošanas sistēmas uzstādīšana ir pakalpojums, kas vienmēr jāuztic profesionālam drošības dienestam. Videonovērošanas sistēmas tiek plaši pielietotas visdažādākā lieluma, pieejamības un darbības spektra objektos, sākot ar stratēģiski nozīmīgu rūpniecības un aizsardzības objektu apsardzi un beidzot ar video novērošanu veikalos, birojos un privātmājās. Apzinoties video novērošanas efektivitāti, video novērošanas sistēmas mūsdienās tiek uzstādītas ne tikai apsardzes vajadzībām, bet arī lai piefiksētu dažādus administratīva un sadzīviska rakstura pārkāpumus – tādus kā darba laika nelietderīga izmantošana darbavietās, skolēnu smēķēšana skolas pagalmā vai ātruma ierobežojumu pārkāpšana uz ceļiem.

Videonovērošanas efektivitātes pamatā ir fakts, ka, atšķirībā no citām tehniskās apsardzes sistēmām, video novērošana objekta īpašnieku vai tā apsardzi ne tikai informē par noziegumu, bet arī sniedz informāciju par precīzu nozieguma izdarīšanas vietu, nozieguma apstākļiem, likumpārkāpēju skaitu, to ekipējumu un ārējām pazīmēm. Šāda informācija apsardzes darbiniekiem ārkārtas situācijās ļauj precīzi saplānot resursus, kas būs nepieciešami, lai operatīvās reaģēšanas grupa varētu efektīvi novērst noziedzīgo nodarījumu. 

Regulāri materiāla kaitējuma riskam tiek pakļauti objekti, kuros novērojama liela apmeklētāju plūsma – lielveikali, muzeji, degvielas uzpildes stacijas un citi. Lielas apmeklētāju plūsmas gadījumos bieži vien citi tehniskās apsardzes sistēmu risinājumi ir mazefektīvi, savukārt fiziskās apsardzes nodrošināšana var objekta īpašniekam prasīt lielus materiālos ieguldījumus. Videonovērošanas kameru uzstādīšana šādos objektos ļauj minimālam cilvēku daudzumam sekot situācijai objektā arī ļoti lielas apmeklētāju plūsmas gadījumā. 

Tā kā videonovērošana ļauj fiksēt pārkāpumu ne tikai reālajā laikā, bet arī ierakstā, video novērošanas kameru fiksētie pārkāpumi kalpo arī kā pierādījumi noziedzīga nodarījuma faktam un noziedzīgā nodarījuma veicēja vainas pierādīšanai. 

videonoverosanas-sistemas-uzstadisanaAtkarībā no video novērošanas kamerās fiksētā signāla adresāta atrašanās vietas, videonovērošanas sistēmas iedala lokālajās vai attālinātajās. Ja uzstādītas lokālās video novērošanas sistēmas, videokamerās fiksētajam ir iespējams sekot līdzi, objekta īpašniekam vai tā apsardzei atrodoties objekta teritorijā. Tāpēc parasti lokālās video novērošanas sistēmas tiek uzstādītas objektos, kuros papildu dežurē fiziskās apsardzes darbinieki, kas nepieciešamības gadījumā operatīvi spēj novērst iespējamos pārkāpumus un aizturēt to veicējus. 

Attālinātajās videonovērošanas sistēmās videokameru fiksētā informācija tiek noraidīta uz apsardzes firmas centrālo pulti, kuras operators, saņemot informāciju par videonovērošanas kameru fiksētām aizdomīgām darbībām, uz objektu nosūta operatīvās reaģēšanas vienību. Attālinātās videonovērošanas sistēmas parasti tiek uzstādītas objektos, kuri netiek apsargāti ar fizisko apsardzi vai arī tās resursi ir nepietiekami, lai veiksmīgi novērstu mēģinājumus iekļūt objektā un novērst tam radītos kaitējumus. 

Uzstādot objektā videonovērošanas sistēmas, ir būtiski apzināt objekta punktus, kurus obligāti būtu jāfiksē videonovērošanas kameras fokusam. Gadījumā, ja objekts ir slēgts, nepieciešams apzināt visas potenciālās vietas, pa kurām nelūgtiem viesiem būtu iespējams iekļūt objekta teritorijā – logus, durvis, vārtus, sētu utt. Dažādu iežogotu objektu – rūpnīcu, noliktavu, autostāvvietu u.c. – drošībai būtiska ir perimetra videonovērošana. Svarīgi ir atcerēties, ka visbiežāk iekļūšana objektā sākas ar dažādiem sagatavošanās darbiem objekta ārpusē, tāpēc videokameru izvietošana tā, lai tās fiksētu arī objekta ārpusē esošo situāciju, bieži palīdz novērst iekļūšanu objektā jau tā sākumstadijā. Objektos, kuri ir atvērti apmeklētājiem, svarīgi ir kamerās fiksēt objektā atrodošās materiālās vērtības, kuras ļaunprātīgi apmeklētāji varētu iekārot vai sabojāt. Lai videonovērošanas kameras fokuss uztvertu pēc iespējas lielāku telpas daļu, iespējams uzstādīt kustīgās videokameras vai kameras ar platleņķa (līdz pat 360°) objektīviem. 

Uzstādot videonovērošanas sistēmas, iespējams izvēlēties starp vadu un bezvadu videonovērošanu. Vadu videonovērošanas sistēmai raksturīga augstāka attēla kvalitāte, taču to uzstādīšana ir ievērojami dārgāka kā bezvadu videonovērošanas sistēmai. Lai sistēmas kabeļi nebojātu telpu interjeru, par vadu videonovērošanas sistēmas ieviešanu būtu vēlams domāt pirms telpu iekārtošanas un remonta veikšanas. 

Atkarībā no tā, vai izvēloties videonovērošanas sistēmas svarīgāka attēla vai arī krāsu izšķirtspēja, iespējama arī izvēle starp melnbaltajām un krāsainajām videokamerām. 

Videonovērošanas trūkums nereti ir cilvēciskais faktors, kad īslaicīga pults dispečera uzmanības zuduma dēļ var tikt palaista garām nesankcionēta iekļūšana objektā. Tāpēc apsardzes firmas iesaka uzstādīt integrēto videonovērošanas un signalizācijas sistēmu, kas papildus informēs apsardzes dienestus tieši pretlikumīgu mēģinājumu iekļūt objektā gadījumos.